KBÜ’de Türkiye Sanayi 4.0 çalıştayı

Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) gerçekleştirilen “Sanayi 4.0 Çalıştayı”nda tüm dünyada sanayi alanında yapılan gelişmeler ile Türkiye’nin bu konuda nerede olduğu ve yapacağı çalışmalar ele alındı.
Sanayi 4.0 Çalıştayı, Mühendislik Fakültesi ile Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), Endüstri Mühendisliği ve Bilişim Teknolojileri öğrenci kulüplerinin işbirliğinde Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Çalıştay’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Safranbolu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rakıp Karaş, Karabük Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Coşkun Güven, İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Dr. Gazanfer Erbay, Bilim Sanayi İl Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Düğenci ve Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İdris Kabalcı ile konuşmacılar, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.
“Türkiye’nin Sanayi 4.0 Stratejisi” konusu ile Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Emrullah Emen 4.0 sanayi devrimi, dijital sanayi, entegre otonom ve verimli üretim akışı, sanayi devrimi bilgi ve iletişim teknolojileri ile yeni dönemde robotlaşmayla ilgili iş kaybetme korkusu gibi konulara değindi. Emen ayrıca, dünya 4.0 sanayide nerede, dijital dönüşüm platformu, mevcut durum analizi, politika ve strateji, teknolojik alt yapı yerlileştirme ve siber güvenlik konularında da katılımcıları bilgilendirdi.
“Bulut Bilişim” konusu ile Sakarya Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Numan Çelebi, “Uygulama Sanayi 4.0” sunumu ile Sakarya Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İhsan Hakan Selvi, Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Kerim Çetinkaya da endüstride 4.0 yazıcılar ve yapılan projeler hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

Bir önceki yazımız olan TED öğrencilerinden “Eski Oyuncaklarımı Satıyorum Projesi” başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir