8 Şubat Çarşamba reyting sonuçları! Diriliş Ertuğrul mu Kara Sevda mı?

8 Şubat Çarşamba reytinglerde hangi dizi ilk sırada? 8 Şubat Çarşamba reyting sonuçları merak ediliyor. TOTAL ve AB sıralamalarında reytinglerde ilk sırada hangi dizi var? 8 Şubat Çarşamba reyting sonuçlarına göre ilk sırada TRT 1 dizisi Diriliş Ertuğrul oldu. Diriliş Ertuğrul TOTAL’de birinci olmasının yanı sıra AB’de de ilk sırada yerini aldı. Diriliş Ertuğrul’un özeti ise reytinglerde 2. Sırada bulunuyor. Reytinglerde 3. Sırada ise Star TV dizisi Kara Sevda yer alıyor. Reytinglerde 4. Sırada Fox TV dizisi No: 309 oldu.

REYTİNG SONUÇLARI NASIL ÖLÇÜLÜR? 

Reyting sonuçlarında 8 Şubat Çarşamba günü ilk sırada Diriliş Ertuğrul yer aldı. Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar izlendiğini ortaya çıkaran sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son bilgilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.

REYTİNG ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adı verilen cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar ve tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Buna göre bir sıralama yapılır. Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm deneklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.Reyting denekleri nasıl seçiliyor Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığı cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor.

Bir önceki yazımız olan Aleyna Tilki yerine Ece Seçkin ve Ozan Doğulu başlıklı makalemizde aleyna, doğulu ve ece hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir